Udruženje građana Informativni centar za osobe sa invaliditetom "LOTOS" Tuzla
Menu
Ponedeljak - Petak: 08:30 - 15:30h
Broj računa: NLB Banka 1321000309103215
Menu
Završna radionica izrade Akcionog plana za prevenciju i zaštitu od nasilja u porodici u TK
By Jasminko BijelićPublished On 26/02/2024
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak Tuzlanskog kantona i Koordinacija za prevenciju i borbu protiv korupcije TK uz podršku Misije OSCE-a BiH, regionalni ured u Tuzli i Gender centra Ferderacije BiH 20. februara 2024. godine su održali radionicu pod nazivom „Izrada akcionog plana za prevenciju i borbu protiv nasilja u porodici Tuzlanskog kantona 2024-2025″. Na završnoj radionici izrade Akcionog plana za prevenciju i zaštitu od nasilja u porodici u Tuzlanskom kantonu poslana je poruka da je nasilje u porodici društveni problem i da u njegovom rješavanju treba imati multisektorski pristup i odgovornost. Prepoznati su i proriteti. „Jedan od prioriteta je unapređenje i poboljšanje procedura procesuiranja. Namjera je preispitati koje su to aktivnosti na kojima će nadležne institucije raditi u naredne dvije godine i šta je potrebno da bi to i realizirali, kako na federalnom, tako i na kantonalnom nivou. Koordinacioni tim čini 10 predstavnika resornih ministarstava i nadležnih institucija i ovim želimo poslati poruku da je nasilje u porodici društveni problem te da u cilju rješavanja trebamo imati i multisektorski pristup. Koordinacioni tim od juna prošle godine radi sa nadležnim ustanovama i organizacijama iz svih sektora na pripremi akcionog plana sa ciljem da on bude u skladu sa potrebama“, kazala je Suada Selimović, stručna savjetnica u u Ministarstvu za rad, socijalnu politiku i povratak i koordinatorica tima.
„Misija OSCE-a bi svakako željela da problem nasilja u porodici što manje postoji u društvu, međutim usvajanjem pravnih propisa i pravnih akata ne rješava se sam problem. Da bi došlo do nekakvog rješenja potreban je koordiniran pristup svih institucija u društvu. Potreban je doprinos civilnog sektora. Cilj je da se unaprijedi sistem koji trenutno ne postoji, da se napravi strategija koja će pokrivati budući period i da se to implementira. Prioriteti su poboljšanje procedura, edukacija svih nadležnih kako u sudovima, tužilaštvima, centrima za socijalni rad, tako i u centrima za mentalno zdravlje“, pojašnjava Damir Gnjidić, šef Terenskog ureda Misije OSCE-a u BiH u Tuzli. Riječ je o jedinstvenom međunarodnom dokumentu koji podražumijeva koordinaciju, prevenciju i zaštitu istražnih i pravosudnih radnji.
Prema riječima stručnog savjetnika u Gender Centru Vlade FBiH Zlatana Hrnčića po prvi put je usklađeno djelovanje na svim nivoima vlasti. “Mi dodatno osnažujemo žrtve nasilja u porodici, radimo s počiniocima na učenju drugih obrazaca ponašanja, odnosno dugoročnom rješavanju ovog problema. Preventivno djelovanje je važno i unapređenje istražnih pravosudnih radnji. Znači, cilj je smanjenje nasilja, a ukoliko se ono desi, da imamo pravovremen odgovor, kako institucionalni, tako i odgovor cjelokupne društvene zajednice. Sad po prvi put imamo jedinstven međunarodni dokument koji ima 4 oblasti: koordinacija, prevencija, zaštita i istražne i pravosudne radnje. Imamo federalni strateški dokument i u izradi svih 10 kantonalnih programa mjera”, naglašava stručni savjetnik u Gender centru Vlade FBiH, Zlatan Hrnčić. Prema statističkim podacima u Bosni i Hercegovini na godišnjem nivou se zabilježi tri i po hiljade prijavljenih slučajeva nasilja u porodici. U Federaciji hiljadu i petsto. Zato je prevencija od velikog značaja, kazali su učesnici radionice. Tome će doprinijeti revidirani Akcioni plan za prevenciju i zaštitu od nasilja koji će do kraja marta ove godine biti dostavljen Vladi Tuzlanskog kantona na usvajanje. Koordinacioni tim od juna prošle godine radi sa nadležnim ustanovama i organizacijama iz svih sektora na pripremi akcionog plana sa ciljem da on bude u skladu sa potrebama, rečeno je ovom prilikom. Trenutno je u svih 10 kantona aktuelna izrada kantonalnih programa mjera odnosno akcionih planova koji su usklađeni sa strateškim dokumentom, Strategijom za prevenciju borbe protiv nasilja u porodici 2024-2027. koja je u skladu sa Istanbulskom konvencijom. Korekcije važećeg akcionog plana bi trebale biti dovršene do kraja marta kada će biti dostavljene Vladi TK na usvajanje.
Predstavnice I.C. “Lotos” su aktivno učestvovale na radionici i predstavile važnost uključivanja pitanja invalidnosti u politike koje se tiču ljudskih prava, kao i izazove koje doživljavaju osobe sa invaliditetom kroz povećan rizik izloženosti nasilju u svakodnevnom životu.