Žene sa invaliditetom se suočavaju sa dvostrukom diskriminacijom u društvu. Predrasude, nepristupačnost, nedostatak podrške, adekvatno zapošljavanje i inkluzivno obrazovanje doprinose opštoj izolaciji osoba sa invaliditetom što posebno boli žene zbog patrijarhalnih standarda i rodnih uloga koje dodatno onemogućavaju njihov trud za dostojanstven život. U posljednje vrijeme, ženska prava i rodno zasnovano nasilje su u fokusu šire javnosti, ali su žene sa invaliditetom, nažalost, marginalizirane čak iu aktivnostima organizacija za prava žena. Još uvijek postoji ogroman jaz u razumijevanju kršenja ljudskih prava u oblasti invalidnosti. Informativni centar za osobe sa invaliditetom „Lotos“ u svom radu veliku pažnju posvećuje pitanjima poboljšanja položaja djevojčica, djevojaka i žena sa invaliditetom iz kojeg je proizašao program koji uključuje više projekata:

Projekat “Jačanje položaja žena sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini – smanjenje diskriminacije i nasilja” ima za cilj poboljšanje položaja žena sa invaliditetom u društvu u Bosni i Hercegovini koje se suočavaju sa diskriminacijom i nasiljem i planira da donese promjenu u oblastima izgradnje kapaciteta organizacija, osnaživanja žena sa invaliditetom i promjene politike u vezi sa ženama sa invaliditetom. Ove promjene će biti napravljene implementacijom različitih aktivnosti prvenstveno osmišljenih za osnaživanje žena sa invaliditetom: obuke, vršnjačke podrške i mentorskih programa. Projekat implementira I.C. “Lotos” Tuzla u partnerstvu sa Threshold Association / Kynnys ry iz Finske.

Projekat “Ovdje sam – vidljiva i ponosna” realizuje 5 koalicija organizacija osoba sa invaliditetom u BiH posredstvom MyRight a finansiran je od strane Švedske agencije za međunarodnu razvojnu saradnju Sida koju predstavlja ambasada Švedske u Bosni i Hercegovini i Kahane fondacije. Projekat se fokusira na veće uključivanje žena s invaliditetom kroz njihovo aktivno učešće u organizacijama osoba s invaliditetom. Koalicije će uključenjem šireg članstva  mapirati i provesti istraživanje o ženama s invaliditetom  koje nisu aktivne članice ili nisu uopšte članice OOSI ali žive na području rada koji pokriva koalicija kako bi se kroz razgovor ohrabrile i potakle  da se uključe u projekt. Uključenjem u projekat žene i djevojke s invaliditetom će dobiti priliku da povećaju svoja znanja i vještine kroz aktivno učešće u programu mentorstva i različitim obukama koje će se osposobiti za aktivni angažman putem programa mentorstva, treninga i osnivanja foruma za žene s invaliditetom. Cilj je se da žene i djevojke s invaliditetom postanu aktivne sudionice koalicija OOSI kroz aktivan angažman u Forumima žena s invaliditetom. Organizacije osoba sa invaliditetom će kroz ovaj projekat osigurati smisleno učešće i zastupljenost žena s invaliditetom  čime se ispunjava obaveza omogućavanja rodne ravnopravnosti u OOSI. Tokom projekta OOSI će omogućiti neophodnu podršku kako bi žene s invaliditetom mogle aktivno učestvovati u radu OOSI i zagovarati za prava, teme i pitanja koje ocijene kao izuzetno važne. Kroz iskustva ovog projekta OOSI će moći bolje planirati i sprovoditi aktivnosti koje će doprinositi privlačenju povećanog broja žena s invaliditetom u članstvu OOSI u budućnosti. Preciznije, razumijevanje od strane OOSI osigurat će da podržavaju važan korak identifikovanja žena koje danas nisu aktivne i uključene u aktivnosti OOSI. Te su žene često socijalno izolirane, financijski ovisne, pod pritiskom predrasuda javnosti i uglavnom nemaju podršku. Žene s invaliditetom će imati priliku da se kroz projekat osnaže i ohrabre, te angažuju i govore u svoje ime. Uz veće samopoštovanje, očekuje se da budu aktivne  i zainteresovane za zagovaranje za  poboljšanje kvalitete svog života i položaja u OOSI i zajednici. Očekuje se da će njihovo veće učešće ojačati promociju ženskih prava od strane OOSI.

Projekat “Uključivanje invaliditeta u akcije za rodnu ravnopravnost u Bosni i Hercegovini” se realizuje uz podršku Ambasade S.A.D. Projekat će uticati na organizacije i institucije da u svoj rad uključe perspektivu invalidnosti i omoguće veće učešće žena sa invaliditetom u njihovim aktivnostima i uslugama. Projekat će se realizovati na nekoliko lokacija širom Bosne i Hercegovine. Ključne lokacije će biti Sarajevo, Banjaluka, Bijeljina, Tuzla i Mostar. Projekat će obuhvatiti mapiranje najaktivnijih organizacija i institucija za rodnu ravnopravnost i odabir za učešće u projektu i analizu perspektive invalidnosti unutar organizacija, da li su strateški dokumenti u skladu sa principima inkluzije i nediskriminacije, kao i da li su prostori i informacije pristupačni osobama sa invaliditetom itd.