Informativni centar za osobe sa invaliditetom "Lotos" Tuzla

footer-logo

Udruženje građana Informativni centar za osobe sa invaliditetom „Lotos“ je nastao kao sljedbenik programa za osobe sa invaliditetom koje je u nekoliko mjesta u Bosni i Hercegovini tokom i neposredno nakon rata provodila Britanska nevladina organizacija OXFAM iz Oxforda.

U Tuzli je bio razvijen najveći program koji su činile tri komponente:

  • Centar za djecu sa višestrukim smetnjama „Koraci nade“, djeluje i danas u Tuzli i na području Tuzlanskog kantona;
  • Radionica za popravku ortopedskih pomagala i izradu specijalizovanih stolica za potrebe djece sa višestrukim smetnjama „ŽID“, zatvorena je 2003. godine;
  • Društveni i resursni centar za osobe sainvaliditetom „Lotos“, nakon reforme programa i transformiranja u lokalno udruženje građana djeluje na istim principima i danas.

Informativni centar za osobe sa invaliditetom „Lotos“ osnovale su zajedno osobe sa invaliditetom i osobe bez invaliditeta, a zvanično je kod Ministarstva pravosuđa i uprave registrovan 21. novembra 1997. godine.

Sve prethodne godine su bile godine izazova i borbe za prava i dostojanstvo i uključivanje osoba sa invaliditetom u BH društvo, ali i godine mijenjanja odnosa BH društva prema osobama sa invaliditetom.

Stalni inovativni pristupi i aktuelizovanje novih pitanja od značaja za osobe sa invaliditetom bili su garant opstajanja i garant su budućnosti „Lotosa“ kao organizacije koja daje prilike osobama sa i bez invaliditeta u borbi za društvo ravnopravnih, jednakih i dostojanstvenih građana.

Dvadeset sedam godina postojanja je predstavljalo dvadeset sedam godina prilika za osobe sa i bez invaliditeta. Svih ovih godina smo ustrajali na izdavačkoj djelatnosti. Časopis „Inicijativa“ je doživio preko sto svojih izdanja. Mnoštvo publikacija, prevedenih i stvorenih kroz implementaciju različitih projekata  je obogatilo izdavaštvo u Bosni i Hercegovini sa temom invaliditeta.

„Lotos“ je omogućio da međunarodni pokret osoba sa invaliditetom dobije informacije o stanju u oblasti invalidnosti u našoj, ali i zemljama nastalim raspadom bivše Jugoslavije.

Naše prvo veliko učešće u međunarodnom pokretu osoba sa invaliditetom bilo je sudjelovanje i expoze o troškovima invalidnosti u vrijeme ratnih sukoba na Petoj generalnoj Skupštini DPI „Disabled people international“ 1998. godine, a već 1999. „Lotos“ je organizovao prvu veliku konferenciju o pravima osoba sa invaliditetom za predstavnike organizacija osoba sa invaliditetom iz cijele Bosne i Hercegovine. Na konferenciji je sudjelovalo oko 80 osoba sa invaliditetom iz cijele zemlje, a održana je u Tuzli oktobra 1999. godine.

Ovo je bio samo početak organizovanja različitih događaja koji su kreirali prostor za aktuelizovanje prava osoba sa invaliditetom.

U maju 2000. godine je organizovana konferencija/seminar o Standardnim pravilima za izjednačavanje mogućnosti za osobe sa invaliditetom za predstavnike vladinih i nevladinih institucija u Fojnici, a poseban učesnik konferencije je bio Benkt Linquist specijalni izvjestilac Generalnog sekretara UN o primjeni Standardnih Pravila u Svijetu.

Nakon Konferencije u Fojnici je otvoren prostor za uključivanje pitanja invalidnosti u glavne tokove društva, ali i za kreiranje posebnih politika i zakonskih rješenja od značaja za osobe sa invaliditetom.

„Lotos“ je nastavio svoj put istražujući inovativne pristupe u stvaranju preduslova za ravnopravno učešće osoba sa invaliditetom u društvu.

Već 2003. godine je po prvi put u ovom dijelu Evrope promovisan pristup pitanjima razvoja i uređivanja društva zasnovan na principima univerzalnog dizajna. Na ovoj temi se u Tuzli okupila grupa aktivista iz cijelog regiona Zapadnog Balkana, ali i predstavnici akademske zajednice i drugih aktera razvoja društva kako bi se upoznali sa principima univerzalnog dizajna i koristeći ih promijenili sopstveni pristup u uređivanju ili razvijanju društva, usluga, proizvoda na način da su bez dodatnih prilagođavanja dostupni najvećem mogućem broju građana.

„Lotos“ nije svoje djelovanje ograničio samo na saradnju sa donosiocima odluka i organizacijama osoba sa invaliditetom. U Tuzli je bio prepoznat kao jedna od vodećih organizacija civilnog društva, što je stvorilo prilike za podršku drugih organizacija civilnog društva za uključivanja pitanja invalidnosti u njihove programske i zagovaračke akcije.

„Lotos“ je bio jedan od ključnih aktera civilnog društva u procesu kreiranja prve strategije Ekonomskog razvoja Bosne i Hercegovine (PRSP), a što je osiguralo potpuno novu perspektivu u pristupu institucija vlasti pitanjima od značaja za osobe sa invaliditetom.

U Sarajevu je 2005. godine uz podršku Svjetske Banke organizovana konferencija „Invalidnost i siromaštvo“ tokom koje su svi ključni sudionici procesa donošenja političkih odluka bili upoznati sa uticajem siromaštva na kvalitet života osoba sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini.

Regionalna i međunarodna saradnja „Lotosa“ otvorila je perspektive osobama sa invaliditetom za sudjelovanje u svim ključnim procesima kreiranja politika u zemljama regiona. „Lotos“ je prepoznat kao organizacija koja ima kapacitete da u partnerstvu sa drugim organizacijama osoba sa invaliditetom, ali i drugim međunarodnim organizacijama civilnog društva sudjeluje u procesima promovisanja prava i zagovaranja promjene odnosa društva prema osobama sa invaliditetom.

U periodu od 2004. do 2006. u partnerstvu sa CIL Srbija (Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom Srbije) i CRS (Catolik relief services), „Lotos“ je realizovao projekat jačanja liderskih i zagovaračkih kapaciteta osoba sa invaliditetom u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Jedan od ključnih rezultata ovog projekta je bila organizacija velike Međunarodne konferencije „Korak ka Evropi“ koja je u periodu od 17. do 19. marta 2005. godine organizovana u Sarajevu, a na kojoj je učešće uzelo preko 180 predstavnika vlada i nevladinih organizacija iz trinaest zemalja, te lideri međunarodnog pokreta osoba sa invaliditetom iz cijele Evrope.

„Lotos“ je bio jedan od partnera u regionalnom SHARE SEE programu koji je realizovan u Makedoniji, Albaniji, Kosovu, Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, a u kojem su partneri bili: Handicap International, Polio Plus iz Skoplja, CIL iz Srbije, Udruženje studenata sa hendikepom iz Beograda i „Lotos“ iz Tuzle.

U periodu od 2005. do 2008. godine „Lotos“ je kao administrativno logistička podrška bio jedan od partnera velikog regionalnog projekta koji je na području Zapadnog Balkana realizovao EDF (Evropski Forum osoba sa invaliditetom). U okviru ovog projekta je 2008. organizovana Druga regionalna konferencija „Korak ka Evropi 2“ u Sarajevu, a „Lotos“ je bio jedan od organizatora konferencije.

Saradnja sa EDF-om je nastavljena sve ove godine, a što je omogućilo kako predstavnicima „Lotosa“ tako i predstavnicima drugih organizacija osoba sa invaliditetom sudjelovanje u nizu međunarodnih konferencija, studijskih posjeta i seminara.

U Bosni i Hercegovini je 2006. godine počelo kreiranje Državne politike u oblasti invalidnosti, a predstavnik „Lotosa“ je predsjedavao nacionalnom stearing grupom koju su činili predstavnici institucija vlasti i predstavnici organizacija osoba sa invaliditetom.

Jedinstvena politika u oblasti invalidnosti u Bosni i Hercegovini je usvojena 2008. godine, a na temelju ove politike su kreirane i implementirane Strategije za unapređenje položaja osoba sa invaliditetom u oba BH entiteta. Predstavnik „Lotosa“ je sudjelovao u radu vladinog tijela za praćenje primjene Strateških dokumenata.

Još od 2010. godine „Lotos“ mijenja svoj fokus u pristupu osobama sa invaliditetom na način da sve više pažnje posvećuje programima osnaživanja mladih i žena sa invaliditetom. To je rezultiralo razvijanjem partnerskog programa u okviru MyRight programa za Bosnu i Hercegovinu koji „Lotos“ u partnerstvu sa STIL Centar za samostalni život iz Stockholma realizuje u Bosni i Hercegovini od 2014. godine.

U okviru ovog programa su razvijene inovativne metode podrške mladima sa invaliditetom koje su se naročito ogledale u realizaciji mentoring programa, programa savjetovanja i podrške među jednakima (peer support), studijskih posjeta u zemlje regiona, te sudjelovanje na Freedom drive (marš za slobodu) u kojem predstavnici „Lotosa“ sudjeluju od 2011. godine.

Stvaranje prilika za mlade je rezultiralo sudjelovanjem predstavnika „Lotosa“ u studijskim sesijama za mlade u Strazburu organizovanim od strane komiteta za mlade Vijeća Evrope, a predstavnica mladih „Lotosa“ je bila i članica i predsjedavajuća Komiteta mladih ENIL-a Evropske mreže za samostalni život. Značajka ovog programa je i to da se po prvi put od strane „Lotosa“ paralelno počinje raditi i na osnaživanju roditelja i članova porodica mladih osoba sa invaliditetom.

„Lotos“ je sa svojim partnerima iz Makedonije i Srbije CIL i Polio Plus nastavio regionalnu saradnju i aktivnosti, a što je rezultiralo uspostavljanjem prve regionalne mreže za osobe sa invaliditetom „BIDF“ (Balkanski nezavisni okvir za osobe sa invaliditetom).

Također, u okviru djelovanja BIDF je 2018. godine u organizaciji mreže i OSCE organizovana velika regionalna konferencija o učešću osoba sa invaliditetom u izbornom procesu i političkom životu za oko 150 sudionika iz svih zemalja regiona, ali i osoba sa invaliditetom članica i članova parlamenata u zemljama u regionu.

Od osnivanja 1997. godine „Lotos“ je realizovao mnoštvo seminara, treninga, okruglih stolova, tribina, javnih debata uz aktivno učešće kako osoba sa invaliditetom tako i predstavnika različitih organizacija i institucija, a što je otvorilo društveni dijalog u odnosu na oblast invalidnosti i doprinijelo da se pitanja od značaja za osobe sa invaliditetom nalaze veoma visoko na dnevnom redu donosilaca političkih odluka na svim nivoima odlučivanja u našoj zemlji, ali i da drže pažnju javnosti bilo kroz akademske i druge rasprave, ali i kroz medijsko prezentiranje pitanja od značaja za osobe sa invaliditetom.

Od samog osnivanja „Lotos“ sarađuje sa Threshold Centrom za samostalni život iz Helsinkija, a kroz tu saradnju je potvrđeno opredjeljenje naše organizacije da svoje djelovanje zasnivamo na principu ljudskih prava i dostojanstva, te samostalnog života i uključenosti osoba sa invaliditetom u društvo. Također, ova je saradnja otvorila mogućnosti da učimo od najboljih, međunarodno priznatih i prepoznatih lidera u pokretu osoba sa invaliditetom.

Od samog osnivanja „Lotos“ je svoje projekte i aktivnosti zasnivao na podacima koje smo prikupljali i prikupljamo na različite načine. Opredjeljenje da svoje djelovanje utemeljimo na egzaktnim i relevantnim podacima je otvorilo prostor za realizaciju niza istraživanja i studija o fenomenima vezanim za pitanja invaliditeta.

Još 2004. smo realizovali dva velika istraživanja o stavovima i statusu osoba sa invaliditetom koja su publikovana pod nazivom: „Jednakost, pravo ili posebna potreba“. Također, u prethodnih dvadeset godina smo tri puta istraživali stanje pristupačnosti u opštinama Tuzlanskog kantona. U periodu 2005-2006. kreirali smo Studiju isplativosti uspostavljanja centara za prekvalifikaciju i dokvalifikaciju osoba sa invaliditetom u regionu Sjeveroistočne Bosne i Hercegovine.

U okviru projekta „Jačanje kapaciteta za samostalni život osoba sa invaliditetom“ je realizovano istraživanje o stavovima mladih osoba sa invaliditetom i njihovih članova porodica prema samostalnom životu i pravima osoba sa invaliditetom.

2020. godine je u okviru pilot projekta o isplativosti personalne asistencije provedeno istraživanje i priređena studija o društveno ekonomskoj isplativosti uspostavljanja usluge personalnog asistenta.

Resursi „Lotosa“ su poslužili značajnom broju mladih ljudi istraživača i studenata da  realizuju svoja istraživanja i pripreme magistarske i doktorske radove na temu invaliditeta.

Sve godine dosadašnjeg djelovanja su bile prilika da se sretnemo sa nekim od najvažnijih i najuticajnijih lidera u pokretu osoba sa invaliditetom od kojih smo učili na koji način pristupiti fenomenu invalidnosti i prezentirati ga u našoj zajednici tako da osobe sa invaliditetom budu prihvaćene kao ravnopravni građani, a da zajednica prepoznajući takav pristup izvrši promjene na dobrobit svih. Navest ćemo ovdje samo nekoliko ikona pokreta osoba sa invaliditetom sa kojima smo imali čast upoznati se i sarađivati:

  • Kale Konkola iz Finske bio je jedan od pionira samostalnog života i boraca za ravnopravnost osoba sa invaliditetom širom svijeta;
  • Adolf Racka je jedan od osnivača pokreta za samostalni život u Švedskoj i Evropi i osnivač Instituta za samostalni život;
  • Judit Heumann jedna od osnivačica prvog centra za samostalni život i pokreta za samostalni život na Berkli Univerzitetu, SAD;
  • John Evans, zagovarač za prava osoba sa invaliditetom i jedan od osnivača pokreta za samostalni život u Velikoj Britaniji;
  • Dinah Ratke osnivačica pokreta za samostalni život u Njemačkoj i jedna od prvih aktivistica za zagovaranje i promociju prava žena sa invaliditetom u svijetu;
  • Eliza Pelkonen iz Helsinkija pionirka u samostalnom životu i međunarodnim aktivnostima pokreta osoba sa invaliditetom;
  • Kapka Panajotova osnivačica centra za samostalni život u Sofiji i pionir u zagovaranju deinstitucionalizacije i samostalnog života osoba sa invaliditetom u Bugarskoj i svijetu.

U regionu Zapadnog Balkana „Lotos“ je sarađivao sa svim lidericama i liderima u pokretu osoba sa invaliditetom regiona. Na ovom ćemo mjestu pomenuti samo neke od najvažnijih imena:

  • Gordana Rajkov, pionirka u uspostavljanju pokreta za osobe sa invaliditetom. Jedna od osnivača organizacije distrofičara u bivšoj Jugoslaviji, osnivačica centara za samostalni život u Dublinu, Irska i Srbiji. Zahvaljujući njenom angažovanju je u Srbiji sistem personalnih asistenata uključen u sistem usluga socijalne zaštite;
  • Zvonko Šavreski, Skoplje, Makedonija, utemeljivač prve organizacije osoba sa invaliditetom Polio Plus, koja na principu ljudskih prava zagovara za promjene odnosa društva prema osobama sa invaliditetom;
  • Halid Ferizaj, Priština, Kosovo, osnivač je organizacije Hendikos koja je najveća organizacija za pružanje usluga rehabilitacije u zajednici, ali i zagovarač za prava osoba sa invaliditetom i uključivanje pitanja invalidnosti u glavne politike društva;
  • Zorislav Bobuš, prvi predsjednik SOIH, Savez organizacija invalida Hrvatske;
  • Mira Katalenić, osnivačica i predsjednica Udruge za školovanje pasa vodiča i terapijskih pasa Hrvatske čijom je zaslugom omogućeno da mnoge osobe sa invaliditetom dobiju podršku koja je značila poboljšanje kvaliteta njihovih života, ali i priliku da budu uključenije u aktivnosti zajednice.

Teško je na ovom mjestu pobrojati sva događanja i oblasti djelovanja u kojima je „Lotos“ kao organizacija dao svoj aktivni doprinos ili ostavio traga. Zasigurno smo u Bosni i Hercegovini, regionu Zapadnog Balkana ali i na međunarodnom nivou jedna od najprepoznatljivijih organizacija osoba sa invaliditetom i organizacija civilnog društva koja još uvijek čvrsto stoji na opredjeljenjima da kroz aktuelizovanje fenomena invalidnosti kreira promjene i prilike da pitanja invalidnosti budu prepoznata i tretirana kao pitanja ljudskih prava, a osobe sa invaliditetom kao ravnopravni građani koji uživaju blagodeti društva na ravnopravnoj osnovi i zajedno sa svim građanima.

Sve ovo je bilo moguće i postižemo zahvaljujući našim članovima, našem rukovodstvu i osoblju “Lotosa“ koje svakodnevno čini sve što je u njihovoj moći da s jedne strane identifikuju potrebe pojedinaca sa invaliditetom i društva, a s druge strane prilike koje je potrebno iskoristiti da potrebe pojedinaca i izazovi društva budu prevaziđeni.