„Jačanje kapaciteta za samostalni život osoba sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini“ se realizuje u partnerstvu od strane I. C. „Lotos“ Tuzla i STIL Centra za samostalni život iz Stokholma, a finansira se od strane organizacije MyRight iz Švedske. Cilj projekta je da osnaži mlade osobe sa invaliditetom za samostalan život i da mladi s invaliditetom steknu samopouzdanje i znanje o njihovim pravima i mogućnostima, te budu uključenije u svakodnevne aktivnosti u zajednici i u rad organizacija osoba sa invaliditetom. Također, projekat obuhvata rad sa roditeljima i članovima porodica mladih osoba sa invaliditetom, kao i unapređenje sistematske saradnje sa zainteresovanim stranama s ciljem izgradnje kapaciteta organizacije. Peer support (vršnjačka podrška) ima velike benefite u životima učesnika projekta i u velikoj mjeri utiče na pozitivne promjene i njihovu motivaciju.
“Jednako različiti – mladi grade inkluzivno društvo” se realizuje uz podršku Ambasade S.A.D. i okuplja mlade osobe sa i bez invaliditeta koji će učiti o vrijednostima različitosti i inkluzije. Učesnici projekta će kreirati i implementirati lokalne akcione planove za izgradnju inkluzivnih društava. Situacija mladih sa ili bez invaliditeta i drugih pripadnosti u Bosni i Hercegovini je u velikoj mjeri uvjetovana njihovim negativnim percepcijama različitosti, što rezultira smanjenom tolerancijom, negativnim pogledima na život. Društveno nametnuti identitet određene grupe karakterizira, isključuje i izoluje osobu iako ona to ne bira. Izuzetan problem za pripadnike marginalizovanih grupa, ali i samu zajednicu, predstavlja nizak nivo svijesti da njihova različitost (invaliditet, pripadnost nacionalnim manjinama, LGBT populacija itd.) postaje primjetna samo zbog interakcije sa društvom i preprekama. Problem je dodatno agregiran činjenicom da postoje identiteti koji su općenito društveno prihvatljivi i isključuju sve druge grupe.
“Pristup ljudskim pravima i uključivanje invalidnosti u kreiranje politike u BiH” realizuje I.C. “Lotos” u saradnji sa Udruženjem slijepih Kantona Sarajevo a finansiran je od Evropske unije. Projekat kao glavni fokus ima poboljšanje djelotvornosti politika ljudskih prava u Bosni i Hercegovini stvaranjem održivih mehanizama za kontrolu, unapređenje i provođenje ovih politika, posebno u vezi sa osobama sa invaliditetom. Projekat osigurava sinergiju sa drugim razvojnim inicijativama nadograđujući se na postojeće zakonske okvire u Bosni i Hercegovini. Uprkos usvajanju Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom i Zakona o zabrani diskriminacije u zemlji, i dalje postoje izazovi u obezbeđivanju potpunog uključivanja i zaštite osoba sa invaliditetom. Projekat ima za cilj da popuni ovu prazninu primjenom pristupa zasnovanog na ljudskim pravima, dopunjavanjem i jačanjem prethodnih napora na usklađivanju politika zemlje sa međunarodnim standardima ljudskih prava. Projekat „Pristup ljudskim pravima i uvođenje invalidnosti u kreiranje politike u Bosni i Hercegovini“ ima za cilj da se pozabavi potrebama i poboljša položaj različitih ciljnih grupa i krajnjih korisnika, prvenstveno osoba sa invaliditetom, sa posebnim fokusom na žene, mlade sa invaliditetom, i druge marginalizovane manjine koje se suočavaju sa višestrukim oblicima diskriminacije. Ove manjinske grupe uključuju romsku populaciju, žene iz ruralnih područja, izbjeglice/migrante, LGBT osobe i sve one koji se suočavaju sa značajnim preprekama društvenoj inkluziji. Ciljne grupe, posebno osobe sa invaliditetom, čine najveću manjinu u Bosni i Hercegovini. Projekat će se fokusirati na jačanje kapaciteta i zastupljenosti lokalnih organizacija osoba sa invaliditetom, sa posebnim naglaskom na angažovanje žena i mladih. Pružajući podršku i resurse, projekat ima za cilj osnažiti organizacije da se bolje zalažu za prava i potrebe svojih članova, kao i podizanje svijesti među donosiocima odluka
In Touch – „Pristupačna neformalna didaktička sredstva za mlade sa invaliditetom“
Partneri na projektu uz Informativni centar za osobe sa invaliditetom „Lotos“ Tuzla su: Associazione ABiCi (Italija), TDM Malta, Active Zone Outdoor (Kipar), Beyond Barriers (Albanija) i Udruženje mladih sa invaliditetom Crne Gore. Projekat je nastao na osnovu istraživanja i razmjene najboljih praksi među partnerima koji rade sa mladim osobama sa invaliditetom, koji su upoznali druge organizacije koje imaju iskustva u organizovanju i kreiranju neformalnih aktivnosti i alata. Obzirom na to da se osobe sa invaliditetom na Zapadnom Balkanu i Južnoj Evropi suočavaju sa mnogim zajedničkim izazovima, cilj projekta je doprinijeti osiguravanju dostupnih materijala za obuku, stvaranju podsticajnog okruženja i novih alata za rad na razvoju svakog lokalnog društva, doprinoseći uključivanju i osiguranju punog i ravnopravnog učešća osoba s invaliditetom u svim sferama društva. Projektom će se uticati na podizanje kapaciteta organizacija koje rade sa mladima van okvira formalnog učenja i koje će zajedno razvijati Priručnik sa novim didaktičkim neformalnim alatima u obrazovanju, kroz prilagođene aktivnosti za osobe sa invaliditetom, što će omogućiti veće učešće za sve. Cilj je uvođenje inovacija kreiranjem obrazovnih alata/aktivnosti dostupnih mladima sa invaliditetom, ali i svim mladim ljudima. To će unaprijediti kvalitetan nivo obrazovanja koje pružaju uključene organizacije i kvalitet rada s mladima na svim obuhvaćenim teritorijama. Priručnik će biti zasnovan na aktivnostima neformalnog i formalnog učenja, elektronski dostupan za preuzimanje za svakoga, i to će biti prilika za sve omladinske organizacije širom Evrope i svijeta da unesu inovacije u svoj pristup i predlože inkluzivnije aktivnosti za mlade osobe sa invaliditetom. Mobilna aplikacija koja će biti kreirana bit će inovacija za kategoriju osoba s invaliditetom koje će je testirati i koristiti za pronalaženje usluga slobodnih i dostupnih svima. Širom regiona, osobe sa invaliditetom i dalje su izolovane, marginalizovane, diskriminisane i u mnogim slučajevima i zlostavljane. Projektom želimo doprinijeti da mosi dobiju informacije o različitim resursima u zajednicama u kojima žive. Bit će mapirane usluge namijenjene mladima kako bi se stvorile prilike da mladi nezavisno istraže ono što je u domenu njihovih interesovanja i da koriste usluge koje su im dostupne jednako kao i svim mladima generalno. Želimo promovirati aktivnosti neformalnog učenja u partnerskim zemljama, posebno usmjerene na mlade ljude sa smanjenim mogućnostima, u cilju poboljšanja nivoa kompetencija uz osiguranje aktivnog učešća mladih u društvu.
Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom Tuzlanskog kantona
Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom Tuzlanskog kantona je neformalno, koordinativno tijelo koje čini 5 organizacija osoba sa invaliditetom sa područja Tuzlanskog kantona:
Cilj rada Koalicije je zagovaranje i rad na zajedničkim interesima različitih kategorija osoba sa invaliditetom sa područja Tuzlanskog kantona, kroz praćenje procesa kreiranja zakonskih i drugih rješenja, radi poboljšanja života i jednakih mogućnosti za osobe sa invaliditetom. Koalicija se bavi planiranjem i koordinacijom različitih akcija u svrhu obezbjeđivanja povoljnijeg društvenog položaja različitih kategorija osoba sa invaliditetom, uz promociju pozitivne prakse, dostojanstva i ljudskih prava. Koalicija realizuje različite aktivnosti kao što su organizacije kampanja s ciljem rješavanja problema arhitektonske nepristupačnosti, realizacijom okruglih stolova i treninga. Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom TK je u okviru rada u sklopu programa MyRight, aktivno radila na poboljšanju položaja i kvaliteta života osoba sa invaliditetom kroz unapređenje ostvarivanja prava na ortopedska i druga pomagala i drugih prava. Koalicija uspješno djeluje i utiče na stvarenje saradnje sa predstavnicima vlasti, čime nastoji ostvariti uspjehe u povoljnijim zakonskim rješenjima po osobe sa invaliditetom. I buduće aktivnosti će i dalje biti usmjerene na razvoj kapaciteta za efikasno zajedničko djelovanje i uticaj na različite aktere u zajednici koji donose političke odluke koje su od interesa za osobe sa invaliditetom, uz zagovaranje i promociju Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom UN. Poseban akcenat u radu se stavlja na zagarantovana prava u Konvenciji UN o pravima osoba sa invaliditetom, npr. pravo na pristup kvalitetnom obrazovanju za osobe sa invaliditetom i drugim članovima navedenim u Konvenciji. Zbog toga se posebna pažnja usmjerava ka aktivnostima s ciljem većeg uključivanja mladih osoba sa invaliditetom u rad i djelovanje Koalicije. Kontinuirano se realizuju treninzi za nove mlade ljude s invaliditetom, a osnovani Aktiv mladih u okviru Koalicije aktivno djeluje s ciljem poboljšanja uslova i ravnopravnog učešća u zajednici.
Projekti za žene sa invaliditetom: