Prvi sam put Adolpha sreo na Generalnoj Skupštini DPI (Disabled people international) davne 1998. godine. Na mene je taj naš prvi susret ostavio impresivan utisak. Adolph je zračio snagom i samouvjerenošću čovjeka koji živi ono što zagovara i za šta se bori. U isto vrijeme odlučan i istrajan, ali i pažljiv i odmjeren. Tek sam poslije došao do saznanja da je Adolph jedan od pionira filozofije samostalnog života. Zajedno sa drugim pionirima je u Sjedinjenim Američkim Državama otpočeo borbu za dostojanstvo i prava osoba sa invaliditetom koja će se pretvoriti u planetarni pokret za prava i dostojanstvo, prava na izbor i donošenje odluka o sopstvenom životu.
Adolpha smo imali čast dočekati u našoj zemlji, u Sarajevu 2005. godine. To su bili nezaboravni dani. Dani u kojima su se okupili na jednom mjestu velikani i veterani pokreta osoba sa invaliditetom. Kalle Konkola, Adolph Ratzka, Gordana Rajkov, John Evans, Kapka Panajotova, Zvonko Šavreski. Ljudi sa invaliditetom koji su u Evropi i Svijetu sami pokrenuli ili inspirisali vojsku aktivista da otpočnu borbu za prava, jednakost, dostojanstvo i donošenje odluka o sopstvenim životima. Adolph je bio i ostao ikona svih boraca za samostalni život osoba sa invaliditetom.
Nakon povratka iz Sjedinjenih Američkih Država svoju je borbu za samostalni život nastavio u Švedskoj radeći sa grupama aktivista na usvajanju zakonodavstva koje će garantovati usluge personalne asistencije i druge vidove podrške osobama sa invaliditetom u Švedskoj.
Osnivač je i dugogodišnji direktor Instituta za samostalni život „ILI“ u Stockholmu. Susrete za pamćenje smo sa Adolphom imali tokom Freedom Drive u Bruxellesu. Uvijek je imao riječi razumijevanja, ohrabrenja i podrške za mlade aktiviste, buduće borce za prava i dostojanstvo osoba sa invaliditetom. Pamtio je ljude i uvijek bio neposredan u razgovorima s njima.
Nikada nije zaboravljao da se informiše o članovima porodice svojih prijatelja. Sam je također, izvojevao i sopstvenu bitku za pravo na roditeljstvo. Naime, nakon dugogodišnje borbe sa birokratijom uspio je izdejstvovati pravo da osobe sa invaliditetom mogu biti usvojitelji djece.
Adolph je ostavio traga ne samo u životima osoba sa invaliditetom već i u životima svih građana. Institut za samostalni život „ILI“ je organizacija koja promoviše jednakost među ljudima i svojim djelovanjem doprinosi brisanju granica i prihvatanju različitosti kao bogatstva svijeta i ljudske zajednice. Radovao sam se nadolazećim mjesecima, planirajući putovanje u Stockholm i susret sa Adolphom. Ali, sudbina je odredila drugačije.
Mi što smo imali čast i privilegiju da učimo iz svega što je Adolph činio i ostavio u naslijeđe pokretu osoba sa invaliditetom, imamo i obavezu da ustrajemo u borbi za dostojanstvo i prava miliona žena i muškaraca sa invaliditetom diljem svijeta kojima su ideje za koje je Adolph živjeo još uvijek daleki i nedostižni san, ali za koji se vrijedi boriti i raditi da za neke nove generacije osoba sa invaliditetom bude način života.
Suvad Zahirović