Dana 20.11.2014. godine u Sapni je održan trening o značaju monitoringa lokalnih politika u oblasti invalidnosti s ciljem da se utvrdi u kojoj mjeri su te politike usklađene sa potrebama osoba sa invaliditetom.
Treningu je prisustvovalo 20-tak učesnika, predstavnika Koalicije organizacija osoba sa invaliditetom. Trening je započeo predsjednik Koalicije organizacija osoba sa invaliditetom, Suvad Zahirović, izlaganjem o važnosti praćenja lokalnih politika sa fokusom na odluke i strategije koje bi mogle uticati na poboljšanje života osoba sa invaliditetom i njihovom osnaživanju, kao i o važnosti zajedništva organizacija osoba sa invaliditetom u zagovaranju njihovih prava.
Diskutovalo se i o generalnoj nezainteresovanosti građana kada je u pitanju rješavanje problema prije nego se odluke donesu, kroz aktivnosti lokalnih politika. Kao jedan od glavnih ciljeva je navedena važnost upoznavanja sa nadležnim vlastima na određenom nivou i evidencija postojećih politika, te potreba da se bude upoznat sa statutom i radom Općinskog vijeća i da se prati koliko su njihove akcije u skladu sa tim dokumentima.
Zaključak je bio da praćenje politike nema samo po sebi svrhu, nego predstavlja tek potreban preduslov za rješavanje problema.
Između ostalog, takođe se razgovaralo o značaju dostupnosti obrazovnog sistema osobama sa invaliditetom i pitanju problema arhitektonske pristupačnosti, u konkretnom slučaju MSŠ „ Sapna“, u vezi sa čim je predsjedavajući Općinskog vijeća Sapna, Mirnes Gušić, konstatovao da, pored same ideje, zasad ne postoje finansijska sredstva za realizaciju procesa prilagođavanja te škole kao i ostalih institucija za pristup osobama sa invaliditetom. Zaključeno je i da se treba usmjeriti na podizanje svijesti o potrebi primjene standarda pristupačnosti, što podrazumijeva da je lakše i jeftinije planirati gradnju određene institucije na način da odmah nakon izgradnje bude pristupačna osobama sa invaliditetom, nego naknadno vršiti rekonstrukcije.
Učesnici su se takođe osvrnuli na to da je BiH ratifikovala Konvenciju o pravima osoba s invaliditetom 2010. godine kroz entitetske strategije za njenu primjenu.
Zaključeno je da pitanje invalidnosti treba uključiti u sve razvojne i životne tokove, te da će se svaki korak koji zajednica napravi u pravcu rješavanja pitanja osoba s invaliditetom dugoročno pokazati pozitivnim, jer „dobro za nas, znači dobro za sve“.
pripremila: Adisa Kišić