Udruženje oboljelih od multiple skleroze TK 24. maja je obilježilo Svjetski dan multiple skleroze konferencijom za novinare i predavanjem u hotelu ˝Tuzla˝ s ciljem podizanja svijesti o samoj bolesti, kao i poteškoćama i izazovima u njenom dijagnosticiranju i liječenju. Prema riječima organizatora, namjera je bila ukazati na potrebe ljudi oboljelih od multiple skleroze i javnosti govoriti o svim aspektima ovog oboljenja.
Multipla skleroza bolest mladih
˝Multipla skleroza je bolest mladih, bolest koja je nepoznatog uzroka, to je imunološka bolest koja zahtijeva sveukupnu brigu društva. Naše je društvo nažalost siromašno, ali mislim da bi trebalo pronaći načina da oboljeli od multiple skleroze dobiju veću pažnju, da imaju adekvatno liječenje, koje ne podrazumijeva samo lijekove, nego i fizikalnu terapiju i druge vidove tretmana. Oboljeli od ove bolesti u BiH nemaju adekvatno liječenje, ne zato što nema lijekova, nego zato što navodno nema sredstava˝, kazao je šef Odjeljenja za neuromišićne bolesti i kliničku neurofiziologiju Klinike za neurologiju UKC-a Tuzla prof.dr. Osman Sinanović.
Također je kazao da je sramotna i poražavajuća činjenica da oboljeli od multiple skleroze u BiH predugo čekaju na listama za lijekove i terapije.˝Savremeni tretman multiple skleroze jeste dati imunomodulatore čim prije i da se daju što duže, sve dok djeluju. Nažalost, to nije slučaj u našoj zemlji. Lista čekanja u Komisiji ima više od 200 ljudi, a svi oni trebaju lijek, a vrijeme prolazi. U našem kantonu imamo izvjesno razumijevanje, pa su četiri osobe uključene u liječenje, i to je jako malo, ali nažalost ostali kantoni nemaju ni tih četvero. Ni fizikalna terapija nije adekvatno riješena, jer preporuka da osobi treba rehabilitacija se ne uvažava. Pored svega ovog, tu su i potrebe za dodatnim lijekovima˝, naglasio je Sinanović.
TK broji 250 oboljelih
Predsjednica Udruženja oboljelih od multiple skleroze TK Verica Vukotić je kazala da je ova bolest globalni problem, da u svijetu od nje boluje oko 2,5 miliona ljudi, u BiH je oko 850 oboljelih osoba, dok TK broji oko 250 registrovanih osoba oboljelih od multiple skleroze. ˝Nažalost još uvijek je multipla skleroza obavijena velom predrasuda, neznanja, odbijanja i mislim da je broj oboljelih mnogo veći. Jedan od naših ciljeva jeste upoznavanje oboljelih, njihovo redovno informisanje o dijagnozama i mogućnostima, novinama u liječenju i dijagnostici. Vrlo važno je upoznati njihove porodice koje su ključni faktor u socijalnom smislu. Vrlo bitno jeste i upoznavanje sredine sa problemom multiple skleroze, koji već odavno nije samo medicinski, nego i socijalni problem˝, kazala je Vukotić.