Saopštenje za javnost
U povodu 3. decembra Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom:
„Izražavamo naš protest i nezadovoljstvo odnosom društva prema osobama sa invaliditetom, jer je, usprkos usvojenim međunarodnim i našim dokumentima kojima se uređuje oblast invalidnosti, stanje osoba sa invaliditetom, promijenjeno, ali na gore“- rekao nam je Suvad Zahirović, izvršni direktor Informativnog centra za osobe sa invaliditetom „Lotos“ iz Tuzle.
Informativni centar za osobe sa invaliditetom „Lotos“ u saradnji sa drugim organizacijama osoba sa invaliditetom, tradicionalno, desetu godinu za redom, organizuje prijem za predstavnike institucija vlasti, predstavnike privrede i druge javne ličnosti iz različitih segmenata društva. Cilj priređivanja prijema je da organizacije osoba sa invaliditetom prezentiraju svoj rad u prethodnoj godini, te da se aktueliziraju problemi i teme na kojima bi se u narednom periodu moralo više raditi, a kako bi kvalitet života i uključenost u društvo pojedinaca sa invaliditetom bio promijenjen na bolje.
Procjenjujući da većina društava u svijetu još uvijek ne radi dovoljno na stvaranju preduslova za punu uključenost i izjednačavanje mogućnosti osoba sa invaliditetom, Ujedinjene Nacije su proklamovale da se Međunarodni dan osoba sa invaliditetom ove godine obilježi pod motom:
„Uklanjanjem barijera ka stvaranju inkluzivnog i pristupačnog društva za sve“
U našem gradu, ali i širom Bosne i Hercegovine, osobe sa invaliditetom su i dalje najsiromašnija, najisključenija i najdiskriminisanija grupa građana i suočavaju se sa nizom prepreka koje proizvodi društvo, a koje ih onemogućavaju u uživanju ljudskih prava i sprječavaju njihovu uključenost u aktivnosti zajednice.
Osobama sa invaliditetom uskraćeno je uživanje osnovnih ljudskih prava, a zbog barijera koje društvo proizvodi i na čijem uklanjanju se nedovoljno radi.
Osobe sa invaliditetom nemaju pristup obrazovanju, zdravstvu, uslugama podrške, zapošljavanju i drugim za kvalitet života bitnim resursima koji su na raspolaganju ostalim građanima.
Kriza koja je sve prisutnija u našoj zemlji negativno se odražava na položaj osoba sa invaliditetom i njihovih porodica.
„Kao odgovor na krizu, institucije vlasti planiraju sprovođenje reformi kojima bi bili značajno smanjeni, ili u potpunosti ukinuti dosadašnji vidovi podrške osobama sa invaliditetom, a što je neprihvatljiv odnos“ – rekao je Zahirović.
„Osobe sa invaliditetom zbog krize ne trebaju biti prvi kojima će podrška zajednice biti uskraćena“.
Organizacije osoba sa invaliditetom, također, u sve su nezavidnijem položaju. U potpunosti su izostala, ili su drastično smanjena sredstva za podršku realizovanju njihovih aktivnosti. Odluke koje se donose, a značajne su za život osoba sa invaliditetom, donose se bez konsultacija sa organizacijama osoba sa invaliditetom, a što je u suprotnosti sa proklamovanim i usvojenim standardima.
Sve navedeno, je dovoljno za iskazivanje zabrinutosti, ali i razlog za poduzimanje hitnih akcija kako bi se stanje istinski počelo mijenjati i kako bi svi koji su nadležni preuzeli svoj dio odgovornosti, ali iskazali spremnost za novi, drugačiji odnos prema pravima i mogućnostima osoba sa invaliditetom.