Pravo na život bez nasilja
Da li ste znali……?
25. novembra 2014. u povodu Međunarodnog dana eliminacije nasilja nad ženama, Evropska Unija Slijepih je prezentirala Kampanju podizanja svijesti o pravu slijepih i slabovidih djevojaka i žena na život bez nasilja.
Nasilje nad djevojkama i ženama sa invaliditetom je teško pratiti i registrovati.
Razlog tome je djelimično u nevidljivosti žena i djevojaka sa invaliditetom u generalnim istraživanjima o nasilju i rodnoj ravnopravnosti.
Ali podaci specifičnih istraživanja pokazuju da su žene sa invaliditetom jako često suočene sa različitim oblicima nasilja koje je očigledno, dugoročno, izraženo u različitim oblicima i od više različitih nasilnika.
Ali, da li ste znali da se to dešava i slijepim i slabovidim ženama?
Projekat koji je Evropska Unija Slijepih realizovala 2003 pod imenom “Daphne” pokazao je da se to dešava. Osim različitih vidova rodno zasnovanog nasilja kojeg žene bez problema sa vidom mogu postati žrtve, slijepe i slabovide žene su izložene nasilju zbog njihovog invaliditeta.
Ovaj i drugi faktori dovode slijepe i slabovide žene u veoma veliki rizik od različitih vidova nasilja.
Biti slijepa ili slabovida znači i ovisiti o različitim vidovima podrške ili brige od strane drugih u različitim aktivnostima.
Imati problema sa vidom također, znači puno teže boriti se protiv nasilnika ili tražiti pomoć.
Slijepe i slabovide žene su u značajno manjoj mogućnosti da obezbijede sopstvenu sigurnost, najčešće u nemogućnosti da prijave nasilje, a programi podrške i zaštite od nasilja još uvijek ne postoje za ovu grupu žena i djevojaka.
Ovo je poziv na akciju za sve aktere u oblasti invalidnosti iz sektora zdravlja, usluga iz domena socijalne politike, politike i društva u cjelini da se uključe u kampanju podizanja svijesti.
Za sve one organizacije i institucije koje se još nisu uključile u kampanju “Nasilje i invalidnost oštećenja vida” Evropska Unija Slijepih je pripremila materijal kampanje namijenjen profesionalcima, državnim organizacijama slijepih i slabovidih, te slijepim i slabovidim ženama.
Materijal se sastoji od jednog postera i dvije brošure sa naslovom “Pravo na Život bez nasilja”.
Prva brošura je namijenjena podizanju svijesti profesionalaca u programima i uslugama namijenjenim podršci žrtvama nasilja. Podizanjem nivoa razumijevanja velikog rizika od nasilja i specifičnih potreba žena oštećenog vida kod profesionalaca omogućit će efikasniju zaštitu, podršku i pomoć potencijalnim žrtvama nasilja na najefikasniji način.
Druga brošura ima za cilj podizanje svijesti slijepih i slabovidih žena i djevojaka i njihovih organizacija o osnovnom pravu na život bez nasilja.
Brošure i poster možete preuzeti sa:
http://www.euroblind.org/working-areas/women/#ipack
Važno je prepoznati znakove nasilja, šta Vi možete uraditi i koji su načini pružanja podrške ženama oštećenog vida.
Ne zaboravite, svaka slijepa i slabovida žena i djevojka u Evropi ima pravo na život bez nasilja i svaka vaša akcija u tom pravcu može sačuvati jedan život!
Informativni materijali za Kampanju su proizvedeni u okviru programa Evropske Unije za zapošljavanje i društvenu solidarnost “PROGRES” 2007/2013. i dio su osnovnih projektnih aktivnosti Evropske Unije Slijepih.