Aktivnosti našeg programa osnaživaja žena sa invaliditetom za rodnu ravnopravnost bave se neravnopravnostima žena sa invaliditetom u ženskom pokretu i u pokretu osoba sa invaliditetom u BiH i odnose se na umrežavanje, obuku i mentorstvo. Sarađujemo s ženama sa invaliditetom iz cijele Bosne i Hercegovine, organizacijama žena i institucijama na različitim nivoima vlasti na uključivanju različitosti i potrebe da se na iste odgovori. Nastojeći podržati sve naše partnere u ostvarivanju rodne ravnopravnosti, uz divno i opušteno raspoloženje prisutnih, u periodu od 11. do 13. Decembra 2023. godine, u hotelu Terme Ozren, održali smo trodnevni događaj progovarajući o iskustvima, obavezama, etičkim principima i načinu da se žene sa invaliditetom na relevantan način prepoznaju i uvrste u sve akcije organizacija i nadležnih tijela za rodnu ravnopravnost u BiH.
Naša predsjednica objašnjava šta je to šta radimo da bi osigurali da pitanje invalidnosti bude adekvatno zastupljeno u rodnim odnosima: “Rodna ravnopravnost važna je komponenta politika ali i realne slike i iskustava žena sa invaliditetom. Žene sa invaliditetom su obespravljene u raznim sferama života, suočene sa različitim vidovima nevidljivosti, neravnopravnosti. Njihovo odsustvo evidentno je u socijalnim odnosima, u kreiranju sistema bilo koje vrste u kojoj ne postoji podrška ovoj populacionoj skupini. To dovodi do oblikovanja odnosa u kojima se ne prepoznaju potrebe žena s invaliditetom spram njihove uloge i rodne pripadnosti, do kreiranja politika i struktura koje zanemaruju žene sa invaliditetom i u pokretu osoba sainvaliditetom i u ženskom pokretu.. Zato želimo unaprijediti rodne odnose, želimo da se prevaziđe jaz spram različitosti, i da se perspektiva invaliditeta uključi u politike za rodnu ravnopravnost. Svakako da je u ovim procesima važno direktno uključivanje i saradnja sa ženama sa invaliditetom jer one najbolje prepoznaju svoje potrebe i način kako na iste odgovoriti. Zato smo na jednom mjestu okupili žene sa invaliditetom, predstavnike i predstavnice organizacija i institucija na različitim nivoima koji su voljni raditi na inkluzivnosti rodnih praksi i politika. Cilj nam je kvalitetniji rezultat svih rodnih akcija i aktivnosti”.
A rezultat je postignut i tokom našeg događaja. Prisutni su osvijestili potrebu da žene sa invaliditetom budu prepoznate u rodnim akcijama. Zajednički smo sa prisutnim predstavnicima organizacija i institucija i ženama sa invaliditetom definisali planove i buduće aktivnosti na ovom polju te proširili mrežu saradnje različitih tijela za unapređenje rodnih odnosa u narednom periodu u koje će biti uključena i pitanja invalidnosti.
Aktivnosti trodnevnog događaja realizirane su u sklopu projektnih aktivnosti Informativnog centra za osobe sa invaliditetom “Lotos” Tuzla kao dio programa osnaživanja žena sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini.