Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom Tuzlanskog kantona
U saradnji sa pet koalicija organizacija osoba sa invaliditetom koje djeluju u okviru programa My Right u Bosni i Hercegovini, Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom Tuzlanskog kantona, započinje kampanju javnog zagovaranja za pravedno društvo i jednake mogućnosti za sve pod nazivom “Ponosni na sebe”.
Glavni cilj zagovaračkih aktivnosti u okviru kampanje je usmjeren na izmjene i dopune Odluke o jedinstvenoj listi ortopedskih i drugih pomagala kako bi ista bolje zadovoljavala potrebe osoba s invaliditetom, a u skladu sa UN Konvencijom o pravima osoba s invaliditetom i principima prihvaćenim od strane predstavnika pet koalicija koje će provoditi kampanju.
Obrazloženje:
U UN Konvenciji o pravima osoba sa invaliditetom pitanju jednakih mogućnosti posvećena je značajna pažnja jer je to osnovni preduslov da osobe sa invaliditetom mogu ostvariti sva ljudska prava. Prema procjeni Svjetske zdravstvene organizacije oko 15% ukupnog broja stanovnika na zemlji su osobe s invaliditetom od kojih je veliki broj korisnik/ca ortopedskih, medicinskih i drugih asistivnih pomagala. Dostupnost pomagala i mogućnost njihovog korištenja je jedan od ključnih preduslova za ostvarivanje jednakih mogućnosti za osobe sa invaliditetom i njihovog uključivanja u društvo. Prava na pomagala, na žalost, po važećim zakonskim ili podzakonskim aktima ne ispunjavaju se svim osobama sa invaliditetom kojima su ta pomagala potrebna. Kvalitet, dužina trajanja pomagala ali i visina novčane participacije za dobijanje pomagala, koja koriste osobe s invaliditetom, bilo da su s paraplegijom, distrofijom, osobe s amputacijom, osobe oštećenog vida, sluha i govora i druge osobe sa invaliditetom, nisu zadovoljavajući i svakodnevno dovode do ugrožavanja njihovih prava i utiču na kvalitet života, isključenost iz društva i pogoršanja zdravstvenog stanja osoba s invaliditetom. Pored očuvanja i unapređenja zdravlja, ortopedska, medicinska i druga pomagala bi trebala da omoguće osobama s invaliditetom izjednačavanje mogućnosti kako bi mogli ravnopravno, zajedno sa ostalim građanima da sudjeluju u aktivnostima koje svi članovi društva obavljaju: sudjeluju u procesu obrazovanja, zapošljavaju se, zadovoljavaju različite lične potrebe, da se informišu, čitaju novine, pišu, odlaze u prodavnicu, kod frizera, ljekara.
Koalicije organizacija osoba sa invaliditetom koje djeluju u okviru MyRight programa u Bosni i Hercegovini smatraju da je ovakvo stanje u oblasti pomagala neodrživo, da se osobe s invaliditetom isključuju iz društvenih tokova i da je potrebno poduzeti odgovarajuće aktivnosti kako bi se ovakvo stanje promijenilo.
U tom cilju pet koalicija organizacija osoba sa invaliditetom će u narednom periodu organizovati kampanje javnog zagovaranja za promjenu propisa kojima se reguliše nabavka, distribucija i održavanje pomagala za osobe sa invaliditetom.
U svim koalicijama kampanje javnog zagovaranja će se provoditi u skladu sa sljedećim principima:
– Da se eliminišu svi oblici diskriminacije, uključujući i po uzroku nastanka invaliditeta;
– Da se pomagala dodjeljuju u skladu sa stvarnim potrebama osobe koja pomagalo traži;
– Da se u skladu sa utvrđenim standardima pomagala dodjeljuju bez troškova za osobe sa invaliditetom;
– Da se rokovi trajanja utvrde razumno, a vodeći računa o individualnim potrebama osobe sa invaliditetom (intenzitet korištenja, težina, vrsta i stepen invaliditeta);
– Da se pri utvrđivanju liste pomagala prednost daje suvremenijim pomagalima zasnovanim na primjeni novih tehnologija;
– Da se obezbijedi opseg pomagala koji će osobama sa invaliditetom omogućiti da mogu obavljati svakodnevne aktivnosti uključujući i one u okviru domaćinstva, obrazovanja, rada, informisanja, sporta i kulture itd;
– Da se u pripremu propisa iz ove oblasti uključe i predstavnici organizacija osoba sa invaliditetom;
– Da se zagovara, ako se stvore pretpostavke, utvrđivanje osnovnih principa i standarda o pomagalima na nivou države i da se oni poštuju u entitetima i kantonima;
– Tražit će se podrška od drugih organizacija osoba sa invaliditetom da se u Federaciji donese jedinstven dokument iz ove oblasti koji će kantoni morati sprovoditi.
Kampanje javnog zagovaranja vodit će svaka od pet koalicija samostalno, na temelju zajednički razvijenog plana kampanje, a vodeći računa o primjeni ovih principa i poštujući ustavni okvir i nadležnosti institucija vlasti na nivoima na kojima će kampanja biti provođena.
Uzimajući u obzir sve navedeno, Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom Tuzlanskog kantona će tokom 2016. i 2017. godine, ali i nakon isteka ovog perioda ako tražene promjene ne budu napravljene, snažno zagovarati kod relevantnih organa vlasti i tijela koja su nadležna za pitanja regulisanja prava na ortopedska i druga pomagala da osobe s invaliditetom dobiju pomagala koja će najbolje odgovarati njihovim individualnim potrebama i koja će im omogućiti jednake mogućnosti za učestvovanje u svim segmentima života.
Pozivamo sve pojedince sa invaliditetom, organizacije osoba sa invaliditetom i druge organizacije civilnog društva da nam se pridruže i podrže našu kampanju za pravedno društvo i jednake mogućnosti za sve kako bismo svi zajedno bili ponosni na sebe.
Svoju podršku možete potvrditi tako da popunite nedostajuće podatke Pisma podrške i isto pošaljete odgovorom na e-mail ic.lotos@bih.net.ba, info@ic-lotos.org.ba ili na fax broj: 035/251-245.
Za Koaliciju organizacija osoba sa invaliditetom Tuzlanskog kantona
Predsjednik Suvad Zahirović