Povodom obilježavanja Svjetskog dana oboljelih od multiple skleroze u Tuzli 29. maja skrenuta pažnja na značaj podizanja svijesti stanovništva u ranom otkrivanju ove bolesti.
Svjetski dan oboljelih od multiple skleroze obilježava se s ciljem podizanja svijesti javnosti o samoj bolesti kao i poteškoćama i izazovima u njenom dijagnosticiranju i liječenju. Namjera je ukazati na potrebe ljudi oboljelih od ove bolesti i javnosti, te govoriti o svim aspektima ovog oboljenja. Nakon rata broj oboljelih od multiple skleroze na području Tuzlanskog kantona je u porastu. Kako tvrde ljekari to je vjerovatno uzrokovano stresom koji smanjuje imunološki sistem organizma.
”Postoji oko dva miliona oboljelih u svijetu. Kod nas se još uvijek smatra da ima oko 250 oboljelih, mada mislimo da je taj broj mnogo veći. Nažalost, još uvijek postoje predrasude priznavanja dijagnoze”, rekla je prof.dr. Verica Vukotić, oftalmolog i predsjednica Udruženja oboljelih od multiple skleroze TK.
Pacijenti oboljeli od ove bolesti često imaju problema sa želudcem, bubrezima i ženskim organima, jer žene češće obolijevaju. Mutipla skleroza je česta neurološka bolest koja zahvata bijelu masu srednjeg živčanog sistema i kičmene moždine. Tačni uzroci još uvijek su nepoznati. Za dugoročno liječenje ove bolesti kod nas nisu dostupni adekvatni lijekovi, jer su izuzetno skupi.
”Naš kanton izdvaja malo sredstava za mali broj bolesnika, Federalni fond solidarnosti, također, izdvaja jako malo za potrebe koje su na predispoziciji. To nije dobro i to treba hitno promijeniti”, naglasio je prof. dr. Osman Sinanović, šef Odjeljenja za neuromišićne bolesti i kliničku neurofiziologiju UKC-a Tuzla
Nastanak multipla skleroza prate i mnogi drugi poremećaji različitog stepena, od blage ukočenosti i otežanog hodanja, do potpune oduzetosti, slijepila i drugog. Prenošenje impulsa kroz neurone je poremećeno ili isprekidano, zbog čega poruke iz mozga dolaze sa zakašnjenjem ili ih uopće nema.