„Stop barijerama – Tuzlanski kanton po mjeri svih građana“
Treći decembar, Međunarodni dan osoba sa invaliditetom povod je da se na različite načine ukaže na odnos društva prema više od tristo pedeset hiljada osoba sa invaliditetom od kojih većina pripada najugroženijoj i najsiromašnijoj grupi stanovnika Bosne i Hercegovine. Tako je jučer u Hotelu „Tuzla“ Informativni centar za osobe sa invaliditetom „Lotos“, u saradnji sa Koalicijom organizacija osoba sa invaliditetom Tuzlanskog kantona, tradicionalno, jedanaestu godinu zaredom, organizovao prijem za predstavnike institucija vlasti, nevladinih organizacija, medija i drugih.
Cilj priređivanja prijema je da organizacije osoba sa invaliditetom prezentiraju svoj rad u prethodnoj godini, te da se aktualiziraju problemi i teme na kojima bi se u narednom periodu moralo više raditi, a kako bi kvalitet života i uključenost u društvo pojedinaca sa invaliditetom bio promijenjen na bolje.
Procjenjujući da većina društava u svijetu još uvijek ne radi dovoljno na stvaranju preduslova za punu uključenost i izjednačavanja mogućnosti osoba sa invaliditetom, Ujedinjene Nacije su proklamovale da se Međunarodni dan osoba sa invaliditetom ove godine obilježava pod motom: „Ukinimo barijere, otvorimo vrata: inkluzivno društvo i razvoj za sve“.
Shodno tom motu, Informativni centar „Lotos“ je zajedno sa Koalicijom počeo provođenje kampanje pod nazivom: „Stop barijerama – Tuzlanski kanton po mjeri svih građana“ u okviru koje se u opštinama Tuzlanskog kantona prikupljaju potpisi građana za peticiju koja će se uputiti institucijama vlasti i zahtjevati primjenu standarda arhitektonske pristupačnosti, koji su regulisani kroz zakon o prostornom planiranju i građenju i podzakonska akta, u oba entiteta Bosne i Hercegovine. Ratifikacijom Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom, Bosna i Hercegovina se obavezala na primjenu najviših međunarodnih standarda u oblasti pristupačnosti.
– Vjerujemo da će zbog navedenih, ali i drugih aktivnosti organizacija i institucija, život osoba sa invaliditetom biti dostojanstveniji, a osobe sa invaliditetom u mogućnosti da pod jednakim uslovima kao i drugi građani budu uključeni u društvo i uživaju prava koja im pripadaju – istakao je, između ostalog Suvad Zahirović, izvršni direktor Informativnog centra za osobe sa invaliditetom „Lotos“ i predsjednik Koalicije organizacija osoba sa invaliditetom Tuzlanskog kantona.
Do sada je provođenjem kampanje prikupljeno više od 2300 potpisa građana, kojima se traži dosljedna primjena standarda pristupačnosti u oblasti uređenja okoline, građenja zgrada, korištenja javnog prijevoza, pristupačnosti informacija i usluga, ali i primjena sankcija ukoliko se standardi ne poštuju.
U našem gradu, ali i širom Bosne i Hercegovine, osobe sa invaliditetom su i dalje najsiromašnija, najisključenija i najdiskriminisanija grupa građana i suočavaju se sa nizom prepreka koje proizvodi društvo, a koje ih onemogućavaju u uživanju ljudskih prava i sprječavaju njihovu uključenost u aktivnosti zajednice. U zavisnosti od vrste oboljenja mogu se naći odgovarajući poslovi, ali se u praksi invalidne osobe vrlo često odbijaju iako su sposobne obavljati određeni posao. Kriza koja je sve prisutnija u našoj zemlji negativno se odražava i na njihov položaj.
U sklopu prijema organizovana je i prodajna izložba osoba sa invaliditetom, koji su na ovaj način poslali poruku da se vlastitim aktivizmom gradi bolja budućnost. Na izložbi su se našli ručni radovi: ukrasne kutije od keramike, svilene marama, slika na staklu, ukrasni ramovi, ukrasne šolje, svijećnjaci, mirisni sapuni i svijeće, kutije za nakit, magneti, ogrlice, čestitke, ručno bojene figure…
Međunarodni dan osoba sa invaliditetom obilježava se od 1992. godine, kada je Generalna skupština UN usvojila rezoluciju kojom se sve zemlje pozivaju na obilježavanje tog dana s ciljem da se invalidima omogući jednako uživanje ljudskih prava i ravnopravno sudjelovanje u društvenom životu.
preuzeto sa : www.tuzlarije.net