Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. Decembar 2011 širom svijeta će se obilježiti pod temom:
„Zajedno za bolji svijet za sve: Uključujući i osobe sa invaliditetom u razvoj“
Po novim procjenama Svjetske Zdravstvene Organizacije osobe sa invaliditetom čine oko 15% svjetske populacije. Gotovo jedna petina procijenjenog ukupnog broja stanovnika živi sa invaliditetom, ili se susreće sa značajnim poteškoćama usljed invaliditeta. Nadalje, četvrtina globalne populacije je direktno pogođena invalidnošću, bilo kao njegovatelji ili članovi porodica.
U Bosni i Hercegovini je u posljednjih nekoliko godina napravljen niz promjena kojima se na političkom i strateškom nivou definiše odnos društva prema osobama sa invaliditetom.
Ali, usprkos napravljenim pomacima u odnosu prema osobama sa invaliditetom one se i dalje susreću sa mnogim nedostacima u društvu:
– često su podvrgnuti stigmi ili diskriminaciji,
– u velikoj mjeri ostaju marginalizovani,
– nesrazmjerno su siromašniji,
– najčešće su nezaposleni,
– imaju veću stopu smrtnosti,
U velikoj su mjeri isključeni iz građanskih i političkih procesa, a u pitanjima koja se tiču njih i njihovog društva osobe sa invaliditetom su u velikoj većini bez prava glasa.
Reformski procesi koji se u narednom periodu planiraju provesti u Federaciji Bosne i Hercegovine predviđaju nove restrikcije ili potpuno ukidanje trenutno dostupnih vidova podrške kojima se izjednačavaju mogućnosti osoba sa invaliditetom sa mogućnostima ostalih građana.
Uvođenje ograničenja / cenzusa na primanja koja zbog potrebe pomoći od strane drugog lica dobijaju osobe sa invaliditetom bilo bi diskriminirajuće i isključilo bi najveći broj korisnika ovog vida podrške iz aktivnosti zajednice i onemogućilo ih u ostvarivanju osnovnih ljudskih prava.
Konvencija O Pravima Osoba Sa Invaliditetom Ujedinjenih Nacija koju je Bosna i Hercegovina ratifikovala i koja je na taj način postala pravno obavezujući dokument, utvrđuje obavezu države da razvija mjere podrške koje ne smiju za osobu sa invaliditetom ili njenu porodicu stvoriti dodatne troškove ili ograničenja, a koja su uzrokovana invaliditetom.
Iskustvo pokazuje da kada se osobe sa invaliditetom osnažuju da sudjeluju i vode procese razvoja , cijela zajednica ima koristi od toga, a njihova uključenost stvara prilike za svakoga – bilo da je osoba sa ili bez invaliditeta.
Stoga je imperativ da se pitanja invalidnosti uključuju u razvojne procese u našoj zemlji, prilikom utvrđivanja politika, programa kao i prilikom dodjeljivanja sredstava za razvojne programe i projekte. Integriranje invaliditeta u razvojni proces je strategija za postizanje jednakosti za osobe sa invaliditetom.
„Dobro za osobe sa invaliditetom, bolje je za cijelu zajednicu“
Na temelju glavne teme Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom:
„Zajedno za bolji svijet za sve: Uključujući i osobe sa invaliditetom u razvoj“
predložene pod-teme su:
Punom primjenom Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom, koja je jednako sporazum o ljudskim pravima i razvojni alat, Jedinstvene politike u oblasti invalidnosti i Strategije za izjednačavanje mogućnosti za osobe sa invaliditetom u Federaciji Bosne i Hercegovine, pruža se prilika za jačanje razvojnih politika koje se tiču implementacije međunarodno dogovorenih razvojnih ciljeva kao što su Milenijumski razvojni ciljevi (MRC) čime se doprinosi ostvarenju „društva za sve“ u dvadeset i prvom vijeku u kojem će osobe sa invaliditetom biti ravnopravni građani.