Sarajevo, 01/09/2016 – Alternativni izvještaj o primjeni Konvencije o pravima osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini biće prvi put predstavljen 06. septembra 2016. godine radnoj grupi Komiteta za prava osoba s invaliditetom Ujedinjenih nacija, kako su najavili predstavnici 65 organizacija osoba s invaliditetom okupljenih u pet koalicija na regijama Bijeljina, Doboj, Tuzla, Mostar i Sarajevo,na jučerašnjoj konferenciji za medije.
Komitet za prava osoba s invaliditetom Ujedinjenih nacija prati provođenje Konvencije u zemljama koje su ratificirale Konvenciju što je Bosna i Hercegovina učinila 2010. godine. Alternativni izvještaj o primjeni Konvencije o pravima osoba s invaliditetom u BiH je rezultat rada koji je počeo 2012. godine u okviru projekta monitoringa prava osoba s invaliditetom u BiH kojim koordinira organizacija MyRight. U izradi ovog izvještaja je posredno i neposredno učestvovalo 65 organizacija osoba različitog invaliditeta koji su dio programa MyRight. Monitoring je rađen po metodologiji izrađenoj na Univerzitetu York u Kanadi od strane eksperata za istraživački proces i ljudska prava čiji je ključni element potpuna uključenost osoba s invaliditetom u cjelokupan proces: od rada na terenu, prikupljanja i obrade podataka do pisanja izvještaja. Osim monitoringa sistema i politika odnosno zakona i drugih pravnih dokumenata kao osnove poštovanja ljudskih prava, ova metodologija je obuhvatila i monitoring medijskih objava vezanih za prava osoba s invaliditetom. Najvažniji dio ovog monitoringa su iskustva samih osoba s invaliditetom kojim se dobila potvrda da se prava koja su garantovana osobama s invaliditetom, kako Konvencijom tako i domaćim zakonima, ne sprovode u djelo. Prvi alternativni izvještaj o primjeni UN Konvencije o pravima osoba s invaliditetom je objavljen 2014. godine a sredinom ove godine je napravljena skraćena i prilagođena verzija koja je u julu ove godine poslana Komitetu za prava osoba s invaliditetom UN.
„Cilj nam je da i međunarodne organizacije, a na prvom mjestu one kojima je to osnovna zadaća, u ovom slučaju Komitet za prava osoba s invaliditetom UN, insistiraju da država mora raditi više i brže da bi sprovela u djelo obaveze koje je preuzela. Mi to svakodnevno radimo u svojim sredinama kroz zagovaranje za poboljšanje primjene prava koja su nam garantovana po svim osnovama. Nadamo se da će nam i međunarodni pritisak pomoći u nastojanju da obezbijedimo uslove za dostojanstven život osobama s invaliditetom u Bosni i Hercegovini,“ rekao je Fikret Zuko, jedan od predstavnika koalicija koje su učestvovale u izradi Alternativnog izvještaja.
Kao dokument koji je zasnovan na činjenicama iz našeg društva i iz života osoba s invaliditetom on ima veliku vrijednost i prvenstveni cilj je da služi za zagovaranje za poboljšanje sadašnjeg stanja kako na domaćem tako i na međunarodnom nivou. Na osnovu prezentacije ovog izvještaja, Komitet će napraviti listu pitanja na koju predstavnici naše države treba da daju odgovore u aprilu 2017. godine kad bude održan tkz. konstruktivni dijalog sa predstavnicima države. Rezultat cijelog procesa praćenja provođenja Konvencije od strane Komiteta UN su jasne preporuke državi za poboljšanje stanja ljudskih prava osoba s invaliditetom kroz izradu plana aktivnosti kao i rokova u kojim će to napraviti.
„Mi smo vrlo ponosni što smo i pored nedovoljne podrške koju organizacije osoba s invaliditetom dobijaju od države, uspjeli ojačati do te mjere da smo napravili izvještaj o primjeni Konvencije o pravima osoba s invaliditetom. Rezultat je to dugogodišnjeg učešća u programu osnaživanja kojeg u Bosni i Hercegovini od 2009. provodi organizacija MyRight,“ kazao je Suvad Zahirović, direktor I.C. „Lotos“ iz Tuzle, jedan od tri osobe koje će predstavljati Alternativni izvještaj.
Ana Kotur, pravnica, novinarka i aktivistica za ljudska prava je dodala da je sretna što joj je ukazano povjerenje da bude dio tima koji će predstaviti Alternativni izvještaj: „Kao žena s invaliditetom potrudit ću se da doprinesem jasnom razumijevanju situacije u kojoj žive žene i mlade osobe s invaliditetom u našoj zemlji i na taj način utičem na pozitivne promjene u društvu, a posebno u dijelu zagovaranja za poštovanje prava osoba sa invaliditetom.“
preuzeto sa: www.myright.ba