Koalicija za usvajanje i primjenu zakonskog okvira za profesionalnu rehabilitaciju, osposobljavanje i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u Federaciji BiH „MOGU HOĆU ZNAM“, 21. 05. 2010. god. je održala radni sastanak sa predstavnicima Ministarstva za rad i socijalnu politiku Tuzlanskog kantona, na kojem su razgovarali o definisanju neophodnih koraka potrebnih za ubrzavanje procesa implementacije Zakona za profesionalnu rehabilitaciju, osposobljavanje i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u Federaciji BiH.
Iako je ovaj Zakon nedavno usvojen, potrebno je više raditi na implementaciji istog, te na izradi odgovarajućih podzakonskih akata/pravilnika i odluka. Posebno su istaknuta dva podzakonska akta za čije funkcionisanje su nadležna kantonalna ministarstva, a to su: Pravilnik o bližim uslovima za osnivanje javnih ustanova za profesionalnu rehabilitaciju i Pravilnik o provođenju nadzora nad zakonitošću rada ustanova, privrednih društava, zaštitnih radionica i radnih centara.
Ministarstvo rada i socijalne politike na sastanku se obavezalo da će izraditi podzakonske akte/pravilnike u Zakonom predviđenom roku, te će iste iskomunicirati sa ostalim kantonalnim ministarstvima i Federalnim ministarstvom rada i socijalne politike u cilju harmonizacije.
U ime Ministarstva sastanku su prisustvovali pomoćnik ministra za rad, gdin. Azem Poljić i predstavnici sektora za zapošljavanje, a u ime Koalicije tu su bili članovi Centra za razvoj i podršku, Udruženja slijepih Kantona Sarajevo i IC “Lotos” Tuzla.
Koalicija MOGU HOĆU ZNAM formirana je u okviru Kampanje za usvajanje i primjenu zakonskog okvira za profesionalnu rehabilitaciju, osposobljavanje i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u Federaciji BiH, koja je podržana od Centara civilnih inicijativa –CCI.
Iako je prevashodni cilj ostvaren, tačnije Zakon je usvojen, predstavnici ove Koalicije će i dalje aktivno raditi na lobiranju kod nadležnih institucija za što hitnije usvajanje podzakonskih akata, a potom i primjenu Zakona, bez kojih samo usvajanje nema smisla.
Koalicija trenutno broji jedanaest nevladinih organizacija i udruženja sa područja cijele Federacije BiH, ali svakodnevno se širi i dobija novu podršku u borbi za ostvarivanje osnovnih prava osoba sa invaliditetom, među kojima je svakako, pravo na rad.