Udruženje građana Informativni centar za osobe sa invaliditetom "LOTOS" Tuzla
Menu
Ponedeljak - Petak: 08:30 - 15:30h
Broj računa: NLB Banka 1321000309103215
Menu
Druga po redu “Peer support” (podrška među jednakim) sesija za mlade osobe s invaliditetom i trening za njihove roditelje i članove porodica
By Jasminko BijelićPublished On 04/03/2016
U sklopu projekta „Jačanje kapaciteta za samostalan život osoba sa invaliditetom u BiH“ kojeg finansiraju švedska međunarodna razvojna agencija Sida posredstvom švedske organizacije osoba sa invaliditetom za međunarodnu saradnju MyRight i partnerske organizacije STIL- Centar za samostalni život iz Stockholma, 03. marta u Domu penzionera u Tuzli održani su drugi po redu “Peer support” (podrška među jednakim) sesija za mlade osobe s invaliditetom i trening za njihove roditelje i članove porodica.
Projekat ima za cilj povećati nivo samostalnosti mladih osoba sa invaliditetom u Tuzlanskom kantonu, tokom perioda od 3 godine, a u odnosu na istraživanje koje je sproveo I. C. „Lotos“ putem tima autoriziranih istraživača, po metodi vođenja struktuiranih intervjua na uzorku od 40 mladih osoba sa invaliditetom i 40 članova njihovih porodica u Tuzlanskom kantonu. Istraživanje je odgovorilo na temeljno pitanje, tj. utvrdilo ključne faktore koji utiču na mogućnosti mladih osoba sa invaliditetom da žive samostalnim životom.
Sesiji za mlade osobe sa invaliditetom pod nazivom „Sticanje samopouzdanja i kompetencija, mentoring program i program međusobne potpore“ je prisustvovalo 13 učesnika, mladih osoba sa invaliditetom a „Peer support“ lideri su bili Amna Alispahić i Zumreta Galijašević.
Sesija je posvećena usvajanju vještine samopredstavljanja. Učesnici su se upoznali sa tehnikama i taktikama samopredstavljanja kao i na što treba da obrate pažnju u zavisnosti koji je cilj samopredstavljanja. Učesnici su aktivno učestvovali u interaktivnim aktivnostima poput igre uloga, prezentacija rezultata vježbi i međusobnoj diskusiji.
Treningu za roditelje i članove porodica pod nazivom „Jačanje funkcije porodice i odgovornog roditeljstva“ je prisustvovalo 13 učesnika a predavači su bili Sandra Marković i Amira Salković. Roditelji i članovi porodica su aktivno učestvovali u treningu, međusobno razmjenjivali iskustva o pozitivnim promjenama koje su primijetili na svojoj djeci od prošli put, iznoseći primjere.
Vodile su se edukativne vježbe, kroz koje su roditelji i članovi porodica osoba sa invaliditetom, iznoseći svoje osobine koje smatraju da su im najjače strane, obrađivali teme poput: razvojni put porodice, slika porodice, uloga roditelja u podršci.