Iako je BiH ratifikovala Konvenciju o pravima osoba sa invaliditetom, te usvojila jedinstvenu politiku iz oblasti invalidnosti, društveni položaj ovih osoba svakim danom je sve gori. Ovo je istaknuto na druženju koje je povodom obilježavanja 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, u Tuzli upriličio Informativni centar za osobe sa invaliditetom ˝Lotos˝ Tuzla skupa sa Koalicijom osoba sa invaliditetom TK.
Bila je ovo jedinstvena prilika da se predstavnici institucija vlasti, ali i sve javne ličnosti iz različitih segmenata društva detaljno upoznaju sa radom organizacija pod čijim okriljem se nalaze osobe sa invaliditetom. Procjenjujući da većina društava u svijetu još uvijek ne radi dovoljno na stvaranju preduslova za punu uključenost i izjednačavanje mogućnosti osoba sa invaliditetom, Ujedinjene Nacije su odlučile da se obilježavanje ovogodišnjeg Međunarodnog dana upriliči pod geslom ˝Uklanjanjem barijera ka stvaranju inkluzivnog i pristupačnog društva za sve˝.
Osobe sa invaliditetom najdiskriminisanija grupa društva
Prema riječima izvršnog direktora ˝Lotosa˝ Suvada Zahirovića, u našem gradu, ali i širom BiH, osobe sa invaliditetom su i dalje najsiromašnija, najisključenija i najdiskriminisanija grupa građana koja se suočava sa nizom prepreka koje proizvodi društvo. ˝Pored toga što je stanje pojedinaca sa invaliditetom u društvu jako loše, i stanje organizacija osoba sa invaliditetom, koje omogućavaju da se glas ovih osoba čuje, također je sve gore. Vi imate situaciju da ima jako puno projekata koji obezbjeđuju resurse za intervenciju u oblasti invalidnosti, međutim, ove organizacije su isključene iz ovih procesa u najvećoj mjeri. Instituicije vlasti ne podržavaju rad organizacija osoba sa invaliidtetom, a to su dužne jer su prihvatile domaće i međunarodne dokumente koji se odnose na pitanje invalidnosti˝, naglasio je Zahirović.
Druženju je prisustvovao i ministar za rad, socijalnu politiku i povratak TK Sead Hasić, koji kaže da resorno ministarstvo u potpunosti ispunjava određene, Zakonom predviđene, obaveze kada su u pitanju kategorije osoba sa invaliditetom. Pojašnjava i da se ovo ne odonosi na osobe kod kojih je invaliditet nastupio nakon 65. godine života. ˝U budžetu TK nedostaju određena sredstva. U 2012. godini je trebalo obezbjediti dodatnih 3,5 miliona KM za tuđu pomoć i njegu licima gdje je invalidnost nastala nakon 65. godine života. Mi ćemo probati u idućoj godini da to uvrstimo u budžet. Ministarstvo je već izašlo prema Vladi sa tim zahtjevom, ali s obzirom da se radi o deficitu u budžetu, do sada ipak nismo uspjeli obezbjediti taj dio sredstava˝, podcrtao je Hasić.
U TK 20.000 osoba ometenih u psiho-fizičkom razvoju
Prema podacima sa kojima raspolaže resorno ministarstvo, na području našeg kantona trenutno je prisutno oko 20.000 osoba ometenih u psiho-fizičkom razvoju. Ovakva ometenost u razvoju, prema Hasićevim riječima, predstavlja jedan veoma složen problem u zajednici, a koji se na sve moguće načine pokušava riješiti. ˝Ono što mi činimo, jeste da ostvarujemo dobru saradnju sa udruženjima osoba sa invaliditetom i da kroz razne projekte, mimo toga što po Zakonu isplaćujemo određene naknade, pomažemo tako što im dajemo puni doprinos u jačanju˝, dodao je Hasić.
Poslodavci se ne pridržavaju Zakona o radu
Prema Zakonu o radu svi privredni subjekti dužni su da na određen broj uposlenih zapošljavaju i određen broj osoba sa invaliditetom, međutim to u našem kantonu još uvijek nije postala praksa. Da li će se nešto po ovom pitanju u narednom periodu promijeniti, s obzirom da će biti pojačan inspekcijski nadzor, ostaje nam tek da vidimo.
preuzeto sa: (TIP/A.K.)