Obilježen Međunarodni dan osoba sa invaliditetom
U Bosni i Hercegovini je u posljednjih nekoliko godina napravljen niz promjena kojima se na političkom i strateškom nivou definiše odnos društva prema osobama sa invaliditetom. Ali, usprkos napravljenim pomacima u odnosu prema osobama sa invaliditetom one se i dalje susreću sa mnogim nedostacima u društvu.
Često su podvrgnuti stigmi ili diskriminaciji, u velikoj mjeri ostaju marginalizovani, nesrazmjerno su siromašniji, najčešće su nezaposleni, a imaju i veću stopu smrtnosti. U velikoj su mjeri isključeni iz građanskih i političkih procesa, a u pitanjima koja se tiču njih i njihovog društva osobe sa invaliditetom su u velikoj većini bez prava glasa.
Povodom 3. decembra, Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom, Informativni centar za osobe sa invaliditetom ˝Lotos˝ Tuzla danas je u hotelu ˝Tuzla˝ organizovao tradicionalni prijem. Pomoću medija žele uticati na promjenu odnosa zajednice prema osobama sa invaliditetom.
Riješiti problem isključenosti osoba sa invaliditetom
˝Osobama sa invaliditetom proces obrazovanja mora biti dostupan, osobe sa invaliditetom moraju postati vidljivije u društvu, a da bi se to desilo, okolina mora biti pristupačna, kao i sredstva transporta. Osobe sa invaliditetom trebaju dobiti odgovarajuća pomagala i mora im se pružiti više prilika za posao i trebaju dobiti podršku za osamostaljivanje, odnosno sticanje neovisnosti od njihovih porodica˝, naglasio je na prijemu predsjednik Lotosa Suad Zahirović.
Kako je kazao Zahirović, općina Tuzla je prednjačila i još uvijek prednjači kada je u pitanju poduzimanje aktivnosti vezanih za pomoć osobama sa invaliditetom Ipak, ističe Zahirović, nije dovoljno samo nešto napraviti. ˝Potrebno je nastaviti sa održavanjem. Gradsko saobraćajno preduzeće Tuzla je prvo u BiH uvelo niskopodne autobuse, a sada to više nije slučaj, vratili su se staroj praksi nabavke jeftinijih autobusa. Dalje, semafori, koji su postavljeni na raskrsnicama, koliko god pomažu, toliko su i opasnost jer su napravljeni bez konsultacija sa ljudima koji će ih koristiti. Zato se treba raditi na rješavanju problema isključenosti ljudi sa invaliditetom˝, zaključio je Zahirović.
Šta će donijeti reformski procesi u FBiH?
Na prijemu je također rečeno da reformski procesi koji se u narednom periodu planiraju provesti u FBiH, predviđaju nove restrikcije ili potpuno ukidanje trenutno dostupnih vidova podrške kojima se izjednačavaju mogućnosti osoba sa invaliditetom sa mogućnostima ostalih građana. Takvo uvođenje ograničenja, odnosno cenzusa na primanja koja zbog potrebe pomoći od strane drugog lica dobijaju osobe sa invaliditetom, bilo bi diskriminirajuće i isključilo bi najveći broj korisnika ovog vida podrške iz aktivnosti zajednice i onemogućilo ih u ostvarivanju osnovnih ljudskih prava, napominju iz tuzlanskih organizacija osoba sa invaliditetom.
Prema riječima ministra za rad, socijalnu politiku i povratak TK Seada Hasića, nadležno kantonalno ministarstvo ispunjava sve zakonom predviđene obaveze prema pomenutim kategorijama društva. ˝Oni imaju naše puno razumijevanje i podršku. Mi to radimo na dva načina, jedan način je što zakonom propisana davanja završavamo na vrijeme, a drugi je što pomažemo i podstičemo rad udruženja osoba sa invaliditetom. Tako da oni nemaju razloga da se plaše za svoju egzistenciju. Poručujem im da nastave sa svojim aktivnostima i prezentuju javnosti sve što rade, jer oni ne smiju biti stigmatizirani u društvu, nego im se moraju pružiti jedanke mogućnosti kao i ostalima˝, kazao je Hasić.
Članovi tuzlanskih udruženja osoba sa invaliditetom istakli su da iskustvo pokazuje da kada se osobe sa invaliditetom osnažuju da sudjeluju i vode procese razvoja, cijela zajednica ima koristi od toga, a njihova uključenost stvara prilike za svakoga – bilo da je osoba sa ili bez invaliditeta. Stoga je imperativ da se pitanja invalidnosti uključuju u razvojne procese u našoj zemlji, prilikom utvrđivanja politika, programa kao i prilikom dodjeljivanja sredstava za razvojne programe i projekte.
Osobe sa invaliditetom čine oko 15 posto svjetske populacije
Po novim procjenama Svjetske Zdravstvene Organizacije osobe sa invaliditetom čine oko 15 posto svjetske populacije. Gotovo jedna petina procijenjenog ukupnog broja stanovnika živi sa invaliditetom, ili se susreće sa značajnim poteškoćama usljed invaliditeta. Nadalje, četvrtina globalne populacije je direktno pogođena invalidnošću, bilo kao njegovatelji ili članovi porodica. Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, 3. decembar 2011. se širom svijeta obilježava pod motom ˝Zajedno za bolji svijet za sve: Uključujući i osobe sa invaliditetom u razvoj˝.
Preuzeto sa: (TIP/A.U.)