Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom TK u Tuzli 16. 09. 2015. godine održala je okrugli sto o ”Implementaciji UN konvencije o pravima osoba sa invaliditetom u Lokalne akcione planove u oblasti invalidnosti”. Ukazano je na značaj Konvencije kao jednog od osnovnih preduslova za punu uključenost osoba sa invaliditetom u društvo.
U okviru programa djelovanja za 2015. godinu, Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom Tuzlanskog kantona, nastoji da ukaže na važnost Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom koju je Bosna i Hercegovina ratifikovala 2010. godine.
“Ona ne stvara nova prava već treba da postane dio obaveza institucija vlasti na svim nivoima kako na području kompletne implementacije, tako u području formiranja politika, zakonskih propisa i u tom smislu želimo ukazati na njen značaj i ugrađivanja odredaba Konvencije u nacrt Lokalnog akcionog plana u oblasti invalidnosti za TK “, izjavio je Suvad Zahirović, predsjednik Koalicije organizacija osoba sa invaliditetom TK.
Prema mišljenju predstavnice MyRight-a, organizacije koja se finansira iz Švedske razvojne agencije SIDA, Binase Goralija, Koalicija organizacija osoba sa invaliditetom našeg kantona je na pravom putu da ostvari svoja prava.
“Prije svega to je grupa organizacija osoba sa invaliditetom. Osobe sa invaliditetom najbolje znaju koji su to problemi sa kojima se osobe koje imaju neku vrstu invalidnosti susreću. S druge strane, to su organizacije koje na pravi način nastoje da grade partnerske odnose sa predstavnicima vlasti. Jer jedino na taj način mogu da naprave promjenu kako bi život osoba sa invaliditetom bio kvalitetniji, a to je ono što ova koalicija radi”,kazala je Binasa Goralija, predstavnica MyRight-a.
Ministarstvo za rad, socijalnu politiku i povratak Tuzlanskog kantona je partner nevladinim organizacijama i zajednički cilj je eliminacija svih barijera, kaže Azem Poljić, pomoćnik ministra za rad, socijalnu politiku i povratak TK.
“Na rješavanju svih prepreka koje se moraju obezbijediti. Dostojanstveno kretanje, pristup informacijama, inkluzivno obrazovanje, a posebno proces habilitacije od ranog rasta i razvoja i potpune rehabilitacije da bi se ušlo u fazu profesionalne rehabilitacije i osposobljavanja za radno angažovanje po prioritetima koje oni zaslužuju kao osobe sa invaliditetom”, kažeAzem Poljić, pomoćnik ministra za rad, socijalnu politiku i povratak TK.Ovaj projekat finansira Švedska razvojna agencija SIDA.
tekst preuzet sa www.rtvtk.ba